Tesla Motorun Târihçesi (TESLA OTOMOBİL)
6 Nisan 2024

Tesla Motor'un Tarihçesi (TESLA OTOMOBİL)

Günümüzde elektrikli otomobil denilince akla ilk gelen markalardan biri kuşkusuz Tesla. Adını elektrik motorları konusunda adeta bir devrim yapan Nikola Tesla’dan alan marka, CEO’su Elon Musk sayesinde de sık sık gündeme geliyor. Popüler markalardan biri olma yolunda hızla ilerleyen Tesla’nın tarihini sizin için yazdık. Ancak ilk olarak en az marka kadar popüler figürlerden biri olan Elon Musk’tan bahsetmek istiyoruz.

Tesla Ne Zaman Kuruldu?

Tesla, Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından 1 Temmuz 2003 yılında kuruldu. Kurucular otomobil üretebilmek kadar bir teknoloji şirketi olmayı da hedefledikleri için bilindik yolları izlemekten kaçındılar. İkili, Roadster adı verilen modelin temel hatlarını oluşturduktan sonra girişimlerin sıkça başvurduğu “fon bulma” işlemine geçtiler ve tam bu sırada karşılarına Elon Musk çıktı. İlk fon macerasında Tesla, sadece 7,5 milyon dolarlık fon elde etti. Ancak bunun 6,5 milyon doları Elon Musk tarafından iletilmişti.

Tesla’nın Sahibi Kim?

Sanılanın aksine Tesla’nın sahibi Elon Musk değil. Musk, markanın önemli bir hissesine sahip olsa da Google’ın kurucularından Sergey Brin ve Lary Page ile eBay eski CEO’su Jeff Skoll gibi birçok önemli ismin de hissesi bulunuyor. Yani Tesla’nnı tek bir sahibi bulunmuyor. Bunun dışında marka, diğer otomobil markalarından farklı olarak birçok şirketle ortak iş geliştirmelerine de dahil oluyor. Örneğin geçmişte Mercedes ve Smart gibi otomotiv şirketlerinin sahibi olan Daimler AG ile ortak geliştirme çalışmaları yapılmıştı. Tesla’nın geçmişten bugüne yaptığı ortak çalışmalar şöyle:

Sermaye

Firmaya ilk finansal destek, şu anda şirketin müdürlüğünü yapmakta olan, PayPal'ın eş-kurucusu Elon Musk'tan geldi. Musk, şirketin finansman sağlama konusundaki çalışmalarına önderlik etti. Tesla'nın yatırımcıları arasına Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page; eBay eski müdürü Jeff Skoll gibi önde gelen isimler katıldı. Mart 2007 itibarıyla şirket, özel sektörden sağladığı finansmanla, sermayesini 60.000.000 US$‘ın üstüne çıkardı. 2021 yılında sermayesini 15.000.000.000 US$’a çıkartan Tesla şirketi bu nakit paranin 1.500.000.000 US$‘ı ile 8.2.2021 tarihinde 55.000 adet Dogecoin alarak dijital varlıklara yatırım yapılabilirin örneği oldu. Tesla şirketi bununla kalmayıp Mart 2021’de artık Tesla araçlarının Bitcoin ile satın alınabileceğini kararı aldı.

Yönetim kurulu

2014 itibarıyla, Tesla yönetim kurulu aşağıdaki kişilerden oluşur:[12]

 • Elon Musk—Tesla Yönetim Kurulu Başkanı, CEO ve Baş Tasarımcı; Eski PayPal Başkanı, kurucusu; SpaceX CEO ve CTO; SolarCity Yönetim Kurulu Başkanı
 • Brad Buss—Cypress Semiconductor Corp, CFO
 • Ira Ehrenpreis—Technology Partners, Genel Ortak
 • Antonio J. Gracias—Valor Equity Partners, CEO ve Yatırım Komitesi Başkanı
 • Steve Jurvetson—Draper Fisher Jurvetson, Genel Müdür
 • Harald Kroeger—Mercedes-Benz Başkan Yardımcısı, Elektrik ve Elektronik Sorumlusu
 • Kimbal Musk—Medium Inc., CEO; Zip2, Kurucu Ortağı
 • Robyn DenholmJuniper Networks, CFO ve Genel Müdür Yardımcısı

Mercedes ve Tesla’nın Ortak Çalışması
 

Mercedes’in de sahibi olan Daimler AG, 2007’nin sonlarında Tesla hisselerinin 10’unu satın almıştı. Bu anlaşma ile Daimler’in e-Drive ve geleceğin otomobilleri gibi konularda Tesla’dan önemli bir destek aldığı biliniyor.Ayrıca Mercedes’in elektrikli otomobil üretme kabiliyetini artırabilmek için A Serisi ve B Serisi üzerinde de iki marka ortak çalışmalarda bulundu. Tabii ki burada karşılıklı bir çıkar ilişkisi de söz konusu. Çünkü Tesla da Mercedes’in birçok otomobil parçasından yararlandı.Geçtiğimiz yıllarda ise Daimler AG, tüm hisselerini elden çıkardı.


Toyota ile Tesla’nın Elektrikli SUV Geliştirme Süreci

2010 yılında Toyota, NUMNI fabrikasının bir kısmını kullanım için Tesla’ya verdi ve iki marka gelecekte beraber bazı projelere imza atacağını duyurdu. Ardından iki marka elektrikli Toyota RAV4 EV üzerinde çeşitli geliştirme çalışmalarda bulunuldu. Binlerce adet elektrikli RAV4 EV bu şekilde geliştirilip üretildi ve piyasaya sürüldü.

Panasonic ve Tesla İş Birliği: Pil Devrim

Tesla’nın birçok kullanıcıya göre diğer markalardan farklı olmasını sağlayan konu, pilleri. Marka, batarya konusunda uzman bir şirketten yardım alma yoluna gitti ve Japon devi Panasonic ile anlaşma imzaladı. 2010 yılında başlayan serüven ile lityum iyon pil hücreleri üzerine çalışmalar yapıldı. Günümüzde de devam eden anlaşma çerçevesinde Panasonic ile Tesla beraber üretim ve geliştirmeler yapıyor.
 

Tesla Fabrikaları Nerede?

Tesla’nın şu an için dünyanın dört bir yanına yayılmış fabrikaları ve üretim tesisleri bulunuyor. Bunlardan bazılarında sadece araç parçaları, bazılarında da otomobil modelleri üretiliyor. Dünyanın en büyük otomobil fabrikalarından biri olan Fermont Kaliforniya’daki Tesla Fabrikası ise en ünlüsü. Diğer fabrikalar şöyle sıralanıyor:

 • Tilburg Tesla Fabrikası - Tilburg/Hollanda
 • Giga Nevada - Nevada/ABD
 • Giga New York - New York/ABD
 • Giga Şangay - Şangay/Çin
 • Giga Berlin - Berlin/Almanya
 • Giga Texas - Teksas/ABD

Tesla Modelleri: Elektrikli Araçların Büyüsü

Tesla’nın tarihinde modellerin önemi büyük. Çünkü marka; pazarlama konusunda ürettiği otomobillerin, fosil yakıtla çalışan araçlara karşı kurduğu üstünlükten oldukça yararlandı