Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Üyelik ücretli midir?

Bireysel kullanıcılarımız için ücretsizdir. Hemen ücretsiz üye ol! Bireysel üyelerimiz, belirli adet ilanınızı sitemiz üzerinden hiç bir ücret ödemeden yayınlayabilirler. Hadi Ücretsiz ilan ver! Kurumsal Üyeler: Emlak ofisleri, müteahhitler, inşaat firmaları 2.el alışverişi yada e-ticaret işleri için kurumsal üye olabilirler. Ancak mağaza oluşturduktan sonra ilan yayınlayabilirler.

Nasıl üye olurum?

Tüm sayfalarda sağ üstte yer alan Üye Yol linkini tıklayarak üyelik formuna ulaşabilir, formu eksiksiz doldurarak üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Yeni bir konut alırken nelere dikkat edilmeli?

• Binanın projesi var mı? • Zemin etüdü yapılmış mı? (Zemin emniyet gerilmesi belirlenip katsayısına göre projesi yapılmış mı?) • Bina yapılırken deprem yönetmeliği dikkate alınmış mı? Hangi deprem yönetmeliğine göre yapılmış? • Projeler kim tarafından yapılmış ve bu projeler denetlenmiş mi? • Binanın ruhsatı, kullanım izni var mı? • Betonu elle karılarak mı, yoksa betoniyerle mi dökülmüş ya da hazır beton mu kullanılmış? • Yapının teknik uygulama sorumlusu kim, ilgili kişiler mi? • Kullanılan malzemeler standartlara uygun mu? Kum ve çakıl nereden gelmiş, kırma taş kul- lanılmış mı? (Deprem sonrasında binaların deniz kumuyla yapılması yanlış bir şey gibi gösterildi. Yanlış olan bu kuma kırma taş katmamaktır. Yoksa deniz kumu kullanılabilir.) • Yapıda kullanılan demirin özelliği nedir? Nervürlü mü, düz demir mi kullanılmış? Bu özellikler projeye uygun mu? • Bu demirler standartlara uygun mu? • Kullanılan betonun laboratuar deneyi var mı? • Proje ile yapı arasında paralellik sağlanmış mı? Bu maddeleri konrtol ederseniz güvenle alabilirsiniz. Ev ilanlarımızı incelediniz mi?

Aracım hangi sıklıkla bakıma girmelidir?

Aracınızın yağı marka ve modele göre fark göstermekle birlikte genellikle 10.000 – 15.000 km de bir veya yılda bir değişmelidir. Ayrıca aracınızın yazlık / kışlık bakımlarını da yaptırmanız gerekir. Bunlarla birlikte şehirler arası yola çıkmadan önce aracınızı kontrol ettirmeniz sizin menfaatinize olacaktır. Araba ilanlarımızı inceledinizmi?

Araçlarda periyodik bakımın önemi nedir? Aracımın ikinci el değerine etkisi var mıdır?

Periyodik bakımlarda, aracın mekanik parçalarında da oluşan yıpranmalar detaylı olarak kontrol edilir. Motor yağı, hava, yağ ve polen filtreleri vb. periyodik değişim gerektiren sarf malzemeleri ve parçaların değişimi sağlanır. Ayrıca mevsimsel şartlara göre aracın detay kontrolleri de yapılır. Bu nedenle araçlara, üretici firmanın belirttiği sıklıkta (mutlaka yılda en az bir kez olmak üzere) bakım yaptırılmalıdır. Bakımları düzenli olarak yapılan araçların arıza çıkarma ihtimalleri, düzenli bakım görmeyen araçlara göre çok düşük seviyelerdedir. Örnek olarak, hava filtresi değişimi periyodik olarak yapılmayan bir aracın motoruna birim zamanda giren hava miktarı azalacağından, motora gönderilen yakıtın tamamı yakılamayacak; buna bağlı olarak da yakıt tüketimi artıp performansta düşüş meydana gelecektir. Bunlara ek olarak, periyodik servis bakımı aracın ikinci el değerini de yükseltmektedir.

Polen Filtresi Değiştirmem Neden Çok Önemlidir?

Polen filtreleri 12.000 ve 15.000 km. arası veya minimum yılda iki kez değiştirilmelidir. Aksi takdirde; kabin içine giren temiz hava hissedilebilir derecede düşecektir. Bu araç klima sisteminin düzgün çalışmamasına ve yakıt tüketiminde ki artışa kadar değişik sonuçlara yol açabilir. Bunu anlamanın başka bir kolay yolu ise hızlıca buğulanan camlardır.

Ekspertiz nasıl yapılıyor?

Eskiden ekspertiz denilince akla gelen lastiklerin durumuna ve aracın boyasına bakmaktı. Artık devir değişti. Lastiğe vurularak yapılan ekspertiz, size de, bize de bir şey ifade etmiyor. Otoshops’ta işinin ehli uzman personelimiz, en modern cihazlar yardımıyla gerekli noktaları kontrol ediyor. Aracınızı “detaylı ekspertiz”den geçirerek alıcı için güvenli hale getirmek, böylece sizin için de gerçek değerini vermeyi hedefliyoruz. Alıcı için güvenli ve kurumsal bir markadan alışveriş yapmanın kendisine getireceği katma değer, sizin aracınıza bizim belirleyeceğimiz değerin de artması demek. Ekspertizde çıkan ufak tefek masraflar sizi üzmesin. Satışı etkilemeyen, birkaç vida sıkmayla veya serviste bir ayarla veya atölyede bir rötuşla çözülecek işler için eksperlerimiz sadece not alırlar. Hele aracınızın bakımlarını ve muayenesini eksiksiz ve zamanında yaptırdıysanız, sizinle anlaştık demektir.

Tapusu olan her arsanın imar durumu var mıdır?

Hayır yoktur. Tapu o gayrimenkulün mülkiyet bilgilerini içeren bir sahip olma belgesidir.İmar durumu ise yapılan nazım planlar ve imar planlarıyla belirlenen arazi kullanım kararlarıdır. Bu arazi kullanım kararlarıyla bir bölge konut, yeşil alan, okul, yol vb. olabilir. Şahsa ait ve tapusu olan bir gayrimenkul kamuya ait bir kullanım alanında kalıyorsa o arsa ya da konut Kamulaştırma Kanunu kapsamında bedeli ödenerek kamulaştırılır. Arsa ilanlarımızı inceledinizmi?

Ev alırken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle alınacak olan konutun tapusunun olup olmadığına ve kat mülkiyetine geçilip geçilmediğine bakılır. Konutun ait olduğu bölgenin Tapu Sicil Müdürlüğünden alınacak olan konutun tapu kayıtlarında ipotek, haciz ya da kısıtlayıcı bir durum olup olmadığı kontrol edilir.Konutun ait olduğu ilçe/belde varsa büyükşehir belediyesinden alınacak olan konutun pafta, ada, parsel numaraları belirtilerek planlardaki durumu ve bölgenin jeolojik yapısı öğrenilir. Bilgiler tamamlanınca tapudan satış gerçekleşir. Noterden yapılan satışlar tapuda geçerli değildir.

kurumsal üyelikte sistem nasıl çalışır?

Sistem İşleyişi Şöyledir: Kurumsal kullanıcı üye ol 'a tıklayarak kurumsal üyelik kısmına gelir ve bilgileri eksiksiz doldurur. sistem e-mail doğrulama linki gönderir. kullanıcı kendi e mail adresine gelen aktivasyon linkine tıklar ve bu şekilde aktif üye olur.

Daha sonra sitemizin giriş sayfasına yönlendirilir ve giriş yapması istenir, giriş yapınca telefon doğrulaması için cep telefonuna doğrulama mesajı gönderilir ve gelen ekrana girmesi istenir sonrada sistem kullanıcıyı mağaza oluşturma sayfasına yönlendirir. Gerekli bilgiler girildikten sonra mağaza oluşturulur ve e devlet doğrulaması için yönlendirilir. 

Admin kontrolunden sonra sayfanız aktif edilir ve kullanıcı bilgilendirilir.

Mağazalar yıllık olarak (365 Gün) açılır ve ücretlendirilir. Yeni kullanıcılara sistem deneme amaçlı ilan hakkı tanımlanır ve kullanıcı bilgilendirilir. Mağazada daha fazla ilan yayınlamak için ilan paketlerimizden satın alabilirsiniz. İlanlar 30 gün yayınlanır ve daha sonra süresi dolmuş ilan olarak yayınlanmaya devam eder (30 gün daha) sonra arşivlenir.

 

Bireysel üyelerin ilan verirken kimlik doğrulaması zorunlu mu?

 Evet; T.C. Ticaret bakanlığının 01/09/2023 tarihli resmi gazetede yayınlana ve 01/11/2023 tarihinde yürürlüğe giren yasaya göre bireysel ilablar kimlik doğrulamasına tabidir. Sitemizde bu taihten itibaren kimlik doğrulaması olmadan bireysel ilan verilemiyor.

Emlakçılar ve oto galericiler ilan verebiliyormu?

 Tabiki ; Emlakçılar ve Otogalericiler sitemizde kurumsal üyelik yaptırıp ilan verebilirler Bunu için emlakçılık yetki belgesi yada otoalım satım yetki belgesi numarası ve doğrulaması gerekmektedir. Kayıt işlemlerinden sonra belgeleri doğrulanıp mağazaları aktif hale getirilir bilgilendirme yapılır.