Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem
6 Nisan 2024

Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem: 10 dakikada teklif alınacak

Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem başladı. Son günlerde bazı şirketler, trafik sigortası poliçesi düzenlemekten kaçınırken, 'ekran kapalı, sistemde problem var' bahanelerine sarılıyor. 29 milyon araç sahibini ilgilendiren yeni düzenleme ile 'Sigorta Aracıları Teklif Platformu' uygulaması hayata geçirildi. Bugün başlayan yeni uygulama ile 10 dakika içerisinde sigorta için teklif alınması planlanıyor. Öte yandan Mayıs 2024’ten sonra fiyatlar artık hasar maliyeti endeksine göre belirlenecek.

Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem bugün itibariyle başladı. Riskli basamaklarda yer alan araç sürücülerinin poliçe sorununa çözüm için yeni uygulama hayata geçirildi. Sigorta Aracıları Teklif Platformu 19 Şubat bugün itibariyle devreye girdi. Sigorta yaptırılamadığı için mağduriyet yaşayan araç sahiplerinin 10 dakika içerisinde teklif almasının mümkün hale getirilmesi beklenen uygulama ile zaman kayıplarının önüne geçilecek. Yenilenecek sigorta için alınacak bedel devletin belirlediği tavan fiyatlarının üzerine çıkamayacak. Mayıs 2024’ten sonra ise fiyatlar artık hasar maliyeti endeksine göre belirlenecek. Peki Sigorta Aracıları Teklif Platformu nedir, nasıl çalışır? Araç sahiplerine katkısı nedir? İşte tüm detaylar...

SİGORTA ARACILARI TEKLİF PLATFORMU NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?

Zorunlu trafik sigortası için teklif almak isteyen araç sahipleri, iki faza ayrılan teklif alma sürecinin içine dahil olacak.Posta'da yer alan habere göre; birinci fazda acenteler mevcut anlaşması olan sigorta şirketlerinden platform üzerinden 10 dakikalık süre içinde teklif alacak. Sigortalının onay verdiği teklif işleme alınacak.Süresi içinde birinci fazda teklif alınamaması durumunda ikinci faza geçilecek. Acenteler bu fazda platform üzerinden yapılan aracılık sözleşmesi yaptığı diğer sigorta şirketlerinden teklif alabilecek. Bu fazda da 10 dakika içinde söz konusu şirketler tarafından teklif verilecek ve bu teklif numaraları üzerinden şirket ekranlarından poliçe tanzim edilecek. Şirketler tarafından teklif verilmemesi ve verilen teklif ile gün sonuna kadar poliçe tanzim edilmemesi poliçe düzenlemekten kaçınma hali olarak kabul edilecek. Platform sayesinde teklif vermeyen şirketler hızlıca belirlenecek.