Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever
8 Mayıs 2024

Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever

   İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uzay görevinin ardından, Türkiye’nin ikinci uzay görevi “yörünge altı araştırma uçuşu” olacak. Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’in uçuşu, 8 Haziran’da ABD’deki Spaceport tesislerinden gerçekleşecek.

   ANKARA Milliyet - Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Türk astronotlar Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever, “Türk Uzay Bilim Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu” ile ilgili basın toplantısı düzenledi. 

“Alper Gezeravcı’nın uzay göreviyle ortak gururun zirveye yükseldiği zamanları yaşadık” diyen Kacır, sırada Tuva Cihangir Atasever’in “yörünge altı araştırma uçuşu” olduğunu söyledi. Kacır, uçuşla ilgili şu bilgileri verdi: “Astronotumuz Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu, 8 Haziran 2024’te Virgin Galactic’in ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleşecek. Yaklaşık 1.5 saatlik bir sürede gerçekleşmesi planlanan bu uçuşta astronotumuzu taşıyacak ‘VSS Unity’ yörünge altı aracı önce bir taşıyıcı uçak aracılığıyla yaklaşık 45 bin feet’lik yüksekliğe erişecek, ardından hibrit yakıtlı roket motorunu ateşleyerek yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaşacak. Yaklaşık üç dakikalık serbest düşme fazında mikro yerçekimi ortamında, biyolojik moleküllerden gen analizlerine, metabolizma değişimlerinden baskılayıcı hücrelere, insülin kaleminden radyasyon analizine kadar yedi deney icra etmek de mümkün olacak.”