.NET 7 ile Gelecek Yeni Özellikler!
6 Nisan 2024

Microsoft’un bir süredir üzerinde çalıştığını söylediği son sürüm .NET 7’in, gelecek yeni özellikleri ve performans iyileştirmeleri için heyecanlı bekleyişimiz devam ediyor.

.NET 7 resmi olarak bu yıl Kasım ayında çıkacak ve .NET 6 mevcut sürümünün yerini alacak.

Kısaca bahsedecek olursak, .NET farklı türde uygulamaları oluşturmaya ve geliştirmeye yönelik bir platform olduğunu söyleyebiliriz.

Platformun en önemli özelliklerinden bir tanesi, platformlar arası açık kaynak koldu olması diyebiliriz. Ayrıca Microsoft, platformu bize ücretsiz sunuyor.

Windows, macOS veya Linux gibi farklı işletim sistemleri için masaüstü uygulamaları, mobil için iOS ve Android uygulamalar hatta, web uygulamalarına, IoT yazılımı ve C# tabanlı oyunlar da oluşturabilirsiniz.

Daha önce konuyla alakalı, tek bir kod tabanından, tek bir projeye sahip olabileceğiniz .NET MAUI‘dan ve .NET Framework uygulama geliştirme platformundan web sitemizde bahsetmiştik.

Oldukça heyecan verici olan son sürümün yeni özelliklerinden biraz bahsedelim.

Şu an .NET 7’nin birkaç ön izlemesi ve test edilme şansı bulunuyor.

  • Microsoft daha önce deneysel Native AOT projesini .NET 7’ye ana hat olarak taşımaya başladıklarını duyurmuştu. Yeni sürümde Ahead-of-time (AOT) dediğimiz, çalışma zamanı yerine derleme zamanda kod üreten araç kullanılacak ve zaten bu amaç için kullanılan ReadyToRun‘dan 73 daha hızlı olacak.

Microsoft, bu özellik ile birlikte .NET 7, başlama zamanı, hafıza kullanımı, disk boyutu ve kısıtlı platformlara erişim alanlarında performans iyileştirmeleri sunuyor.

 

Kaynak : www.yzlm.com.tr