IMEI nedir, IMEI sorgulama nasıl yapılır?
18 Nisan 2024

IMEI nedir, IMEI sorgulama nasıl yapılır?

Her mobil cihazın resmî satın alma işlemi sırasında kesilen faturada yer alan, aynı zamanda telefona ya da mobil cihaza ait kutuda yazan bazı bilgiler vardır. Bunlardan biri de her cihazda ayrı olarak bulunan IMEI numarasıdır. Bu numara her telefonda olmak zorundadır.

Cep telefonlarının da kimlik yerine geçebilecek bazı kodları ya da numaraları bulunur. Bunlardan biri de tüm telefonlarda olması gereken ve birçok açıdan gerekli ve önemli olan IMEI numarasıdır.

Akıllı Telefonun Kaçak mı Kayıtlı mı Olduğu Nasıl Anlaşılır? (IMEI Sorgulama)

Akıllı telefonun kaçak mı kayıtlı mı olduğunu nasıl anlarsınız? Bu yazımızda IMEI sorgulama işleminin nasıl yapıldığını tüm detayları açıkladık.

Akıllı telefonun kaçak mı kayıtlı mı olduğunu anlamak için IMEI sorgulama yapmak gerekiyor. Peki, akıllı telefonlarda IMEI nasıl sorgulanır? Bu sorunun yanıtını merak eden kişiler için bir rehber hazırladık. Hazırladığımız rehbere göz atabilir ve söz konusu işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi bir akıllı telefonun ülkemizde sorunsuz bir şekilde operatör hizmeti alabilmesi için kayıtlı olması gerekiyor. Eğer kullandığınız akıllı telefon sisteme kayıtlı değilse kısa bir süre mobil hizmetlere erişimi kapatılıyor. Bu noktada akıllı telefonunuzun kaçak mı yoksa kayıtlı mı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

IMEI nedir?

Açılımı İngilizce’de International Mobile Equipment Identity olan ve Türkçe karşılığı Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olan IMEI numarası her telefonda bulunur ve bir tanedir. 15 haneden oluşan bu kod her telefonda farklılık gösterir. IMEI numarasının kopyalanması ve mevcut telefonun kullanılamaz hâle getirilmesi de mümkün olabilmektedir.

IMEI numarası telefonun kimlik numarası gibi kabul edilir. Mobil telefona bir kimlik vermesinin yanı sıra herhangi bir kaybolma ya da çalınma durumunda da bu numara üzerinden sorgulama yapılabilir ve güvenlik birimlerine bu numarayı vererek yardımcı olunabilir. Eğer cihazın IMEI numarası bilinmiyorsa çeşitli yollardan IMEI sorgulaması yapılabilmesi de mümkündür.

IMEI sorgulama nasıl yapılır?

IMEI sorgulaması cihaz üzerinden yapılabilir. Bunun için farklı telefon markalarının farklı IMEI sorgulama yolları vardır. En ortak olan yöntem ise şu adımlardan oluşur:

 • Cep telefonu üzerindeki numaralardan sırası ile "*#06#" tuşlarına basılır.
 • Açılan ekranda çıkan ve IMEI numarası olarak nitelendirilen numara o cihazın IMEI numarasıdır.
 • Uzun zamandır birçok resmî işlemin internet üzerinden yapılabilmesini sağlayan e-Devlet sisteminden de IMEI numarası sorgulaması yapılabilir. Bunun için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapılması gerekir. e-Devlet IMEI sorgulama işlemi yapmak için sistemde yer alan arama butonuna IMEI numara sorgulama yazmak ve açılan sayfadaki adımları takip etmek yeterli olacaktır.

  BTK IMEI sorgulama (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) işlemi de e-Devlet üzerinden ya da direkt olarak yapılabilir.

  iPhone IMEI sorgulama işlemi için şu adımlar takip edilmelidir:

 • İnternet üzerinden appleid.apple.com adresine giriş yapılır.
 • Cihazda kullanılan Apple kimliği bilgileriyle giriş yapılır.
 • Aygıtlar kısmı seçilir.
 • Açılan sayfaya seri numarası görüntülenmek istenen cihaz seçilir ve adımlar tamamlanır.
 • Aynı site üzerinden Apple IMEI sorgulama işlemi de gerçekleştirilebilmektedir.