Ev alacaklar dikkat: Kredi faizlerinde büyük düşüş bekleniyor hazırlıklar başladı!
6 Nisan 2024

Ev alacaklar dikkat: Kredi faizlerinde büyük düşüş bekleniyor hazırlıklar başladı!

TOKİ Sosyal Konut Projesi sonrası yeni konut kampanyası için çalışmalar son sürat devam ediyor. Edinilen bilgilere göre kredi faiz oranlarında büyük düşüşler görülecek. Peki hangi şarlar aranacak? Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı merak edilen tüm soruları yanıtladı.

Milliyet.com.tr/ÖZEL Yeni konut kampanyasında detaylar netleşiyor. Edinilen bilgilere göre kredi miktarı, ödeme şekli ve vadeye göre faiz seçeneği sunulacak. Kredi faiz oranlarında büyük düşüşler görülecek. 

Kredi faiz oranları yüzde 0,69 ila yüzde 0,99 arasında değişecek. Kampanya ile alınacak konut 4-5 yıl boyunca satılamayacak. Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı merak edilen tüm soruları yanıtladı. Özelmacıklı şu ifadeleri kullandı:

“Bu düzenleme Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortak çalışması olarak ortaya çıktı. TOKİ’nin dar gelirliler için 250 bin konut kampanyası ve arsa kampanyası dışında orta gelirliler için de kampanya uzun zamandır konuşuluyordu.

‘KADEMELİ FAİZ ORANI DEĞERLENDİRİLİYOR’

Bu çerçevede özellikle birinci el konutlarda geçerli olmak üzere vade süresinin 10 yıldan 15 yıla çıkartılacak olması ve faiz oranlarında da kademeli bir faiz oranı belirlenmesi değerlendiriliyor.

Bu noktada ‘konutun bedeline göre mi, yoksa kişinin gelirine göre mi?’ bir faiz oranı belirleneceği henüz netleşmemiş olsa da görüşümüz konutun bedeline göre bir faiz oranı olacağı şeklindedir.

‘0.79-0.89-0.99 FAİZ ORANI BEKLİYORUZ’

Bu noktada özellikle faiz oranlarının 0.79-0.89-.0.99 olmak üzere 1’in altında belirlenmesini bekliyoruz. Gayrimenkul değerinde belli bir sınır konulması da bekleniyor. Bu değerin büyükşehirlerde daha yüksek olması sebebiyle 5 milyon TL gibi bir sınır belirlenmesi kulislerde konuşulan konulardan.

Cuma günü açıklanan konut fiyat endeksine baktığımızda gayrimenkul tarafında fiyat artışlarının nominal anlamda artmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu noktada reel getiri oranları gayrimenkulde yüzde 56.3 seviyesine ulaştı.

Kiralardaki artışın engellenememesi, konut üretiminin yavaş olması gayrimenkulü hala güvenilir bir yatırım aracı olarak yatırımcıların görmesine neden oluyor. Bakanlığın bu noktadaki arzusu aynı zamanda konuta olan talebi anlık olarak artırmak değil, arzı da yükseltmeye yöneliktir. Bu nedenle konut kredi kapsamının inşaat halindeki konutlar için de geçerli kabul edilebilmesine yönelik yapılacak düzenleme inşaat üreticilerini de bir nebze hızlandırabilir.

KAMPANYANIN 1 VEYA 2 YIL GERİ ÖDEMESİZ OLACAĞI SÖYLENİYOR. BÖYLE BİR DUYUM ALDINIZ MI?

Bizim sektör anlamında beklediğimiz önceden olduğu gibi herhangi bir ön ödemesiz dönemin olmayacağı yönündedir. Sadece vade ile ilgili 10 yılın 15 yıla genişletilmesiyle ilgili bir uygulama var. Orta gelirliler için de umarız ki fayda sağlar. Çünkü artan maliyetler nedeniyle son dönemde gayrimenkul üretimi de gayrimenkule ulaşmak da gittikçe zorlaşıyor.

FİYATLARA ETKİSİ NE OLUR?

Talebi artıran bir etkidir. Eğer yeni inşaat üretimi artırılmazsa aynı zamanda üretim dışında yeni konutları da kapsamazsa nispeten fiyatı artıran bir etki yapar. Finansmanın kolaylaşması talebi artırır, talebin artması da fiyatları yukarı çeker.

Mevcutta inşaat halindekiler de kapsama alınırsa, Emlak Konut’taki bazı projeler sabit fiyat listeleri ile kontrol edilerek sürece dahil edilirse fiyatların en azından yukarı yönlü hareketi biraz daha azaltılmış olabilir. Gayrimenkulde her durumda reelde bir artış bekliyoruz.”