1 Ekim 2023

Volkswagen yeni nesil VW Tiguan tanıtıldı

Tanıtılan üçüncü nesil VW Tiguan dinamik görünümü, motor seçenekleri ve teknolojileriyle daha iddialı görünüyor ve bu aracın 2024 yılı ilk çeyreğinde Avrupa yollarına çıkması planlanıyor.VW’nin 2007 yılında üretimine başladığı Tiguan modeli, bugüne kadar 7,6 milyonu aşan satış rakamıyla Alman üreticinin en çok satılan modellerinden biri oldu. Tamamen yenilenen ve üçüncü nesliyle yollara çıkan yeni VW Tiguan, MQB Evo platformuna sahip.

VW Tiguan daha dinamik görünümüyle dikkat çekiyor.

Yeni VW Tiguan LED farları, yatay şerit şeklindeki gündüz LED aydınlatması, ızgarası ve hafif şişkinleşen çamurluk tasarımıyla daha dinamik bir görünüm sunuyor. Ayrıca IQ.Light HD matrix farlar da isteğe bağlı olarak yer alıyor.

VW Tiguan daha dinamik görünümüyle dikkat çekiyor.

Yeni VW Tiguan daha aerodinamik oldu İkinci nesil Tiguan’da 0,33 olan sürtünme katsayısı, yeni nesilde 0,28'e düştü. Bu sayede daha aerodinamik olan Tiguan, yeni jant seçenekleriyle de dikkat çekiyor

VW Tiguan daha dinamik görünümüyle dikkat çekiyor. Tiguan’ın stop lambası ve yatay aydınlatma şeridi dikkat çekerken bagaj spoyleri ile arka tampon detayları da bu aracın tasarımını zenginleştiriyor. 

VW Tiguan’ın iç mekanı

İşçilik ve malzeme kalitesinin arttığı belirtilen tamamen yeni iç mekanda 15 inçlik multimedya ekranı ve head up display dikkat çekiyor. Yeni kontrol düğmesi ile birlikte sesli kontrol özelliği de öne çıkıyor. Yeni Tiguan’ın vites kolu. Vites kolu direksiyon simidinin arkasında sağ bölüme yerleştirildi. Ayrıca direksiyonun arkasında da vites değiştirme kulakçıkları bulunur.

Çevrilebilir yeni kontrol düğmesi .Yeni VW Tiguan'da multimedya ve sürüş sistemlerinin kontrolü, çevirmeli kontrol düğmesi ile yapılıyor.Yeni ergonomik koltuklar .Tiguan’da yeni ergoActive Plus koltuklar yer alıyor. Pnömatik dört yönlü bel ayarı olan ve 10 odacıklı basınç kontrollü masaj yapan koltuklarda ısıtma ile havalandırma özellikleri de yer alıyor.Boyutları ve bagaj hacmi:Uzunluğu yaklaşık 3 cm artan Tiguan'ın dingil mesafesinin değişmediği belirtiliyor. Bu aracın bagaj hacmi ise 37 litre artarak 652 litreye çıktı. 

Farklı motor seçenekleri

Tiguan'da DSG şanzımanlı turbo dizel (TDI), turbo benzinli (TSI), hafif hibrit turbo benzinli (eTSI) ve kablolu şarj edilebilir yani plug-in hibrit (eHybrid) seçenekleri olacak. Tiguan eHybrid yaklaşık 100 km elektrikli menzil sunacağı belirtiliyor. (otohaber.com.tr)