Araç Muayene Rehberi: Araç Muayenesi Nasıl Alınır, 2022 Ücretleri Nedir?
6 Nisan 2024

Araç Muayene Rehberi: Araç Muayenesi Nasıl Alınır, 2022 Ücretleri Nedir?

Araç muayenesi, sürücülerin belirli periyotlarla yaptırmak zorunda olduğu bir işlemdir. Bu işlem, aracın detaylı kontrolünü içerir ve trafiğe çıkacak yeterliliğe sahip olup olmadığını gösterir. TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında gerçekleştirilen muayene işlemi, yalnızca araçtaki somut problemleri değil sigorta bilgilerini de içerir. Güvenliğiniz için son derece önemli olan araç muayenesi, bazı araçlarda yılda bir; bazılarında iki yılda bir ve bazılarında ise üç yılda bir gerçekleştirilir.

Her türlü motorlu taşıt için standart bir prosedür olan araç muayenesi işlemi için bazı belgeler ve evraklar gereklidir. Aynı zamanda işlemin pek çok aşaması ve süreç içerisinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Araç muayene ücreti ise her yıl değişiklik gösterir. Araç muayenesini gereken zamanda yaptırmamak sürücünün ceza almasına neden olabilir. 

 

Araç Muayenesi Nedir?

Araç muayenesi, her türlü motorlu taşıtın trafiğe çıkacak yeterlilikte olup olmadığının kontrol edilmesi için uygulanan standart prosedürdür. TÜVTÜRK istasyonlarında uygulanan bu prosedürler, trafikteki herkesin can ve mal güvenliği için oldukça önemlidir. Araç muayenesi, araçtaki problemlerin tespit edilmesine ve giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda trafik sigortası kontrolünün yapılmasını da sağlayarak olası kaza durumlarındaki hasarların sigorta şirketi tarafından karşılanmasına olanak tanır.

Araç muayenesinde LPG’li araçların doğaya ve çevreye verebileceği zararlar, araçların fren mekanizmaları, aydınlatma sistemleri, emniyet kemerleri, hava yastıkları ve diğer aksamları detaylı bir şekilde incelenir. Fiziksel muayene aynı zamanda aracın koltukları, lastikleri, dingilleri, şasi bağlantıları; yangın söndürme tüpü, üçgen reflektör, ilkyardım çantası ve stepne gibi ekipmanlar ve daha birçok donanımın incelemesi yapılır. Bu incelemeler sayesinde araçtaki yetersiz aksamlar tespit edilir ve araç sahibinden bu yetersizliklerin belli süre zarfı içerisinde giderilmesi istenir. 

"LPG'li araca kasko yapılır mı?" öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin. 

Araç Muayenesi Randevusu Nasıl Alınır?

Araç muayene randevusu, bu konuda yetkili tek kuruluş olan TÜVTÜRK üzerinden alınır. TÜVTÜRK’ten randevu almak için bazı alternatif yollar vardır. Bu yollardan size en uygununu kullanarak muayene randevunuzu oluşturabilirsiniz. Araç muayene sıra alma işlemi ile araç muayenenizi yaptırmanız mümkün. TÜVTÜRK’ün internet sitesinden randevu almak için şu yolları izleyebilirsiniz:

 • TÜVTÜRK randevu sistemine girerek açılan sayfadaki araç plaka numarası, ruhsat seri ve numarası ve muayene şehrini seçerek devam butonuna tıklayın.
 • Açılan ekrandan “Genel Muayene ve Muayene Tekrarı” seçeneğini seçin.
 • Muayene günü ve saatini seçtikten sonra randevu özetinizi inceleyin ve onaylayın.

TÜVTÜRK internet sitesinin yanı sıra diğer kanallardan da randevu oluşturabilirsiniz. Dilerseniz e-Devlet’teki TÜVTÜRK sayfasından bilgileri doldurarak randevu alabilirsiniz. Dilerseniz de 0850 222 88 88 TÜVTÜRK çağrı merkezini de arayabilirsiniz.

Araç Muayene İptali ve Ertelemesi

Randevunuzu oluşturduktan sonra çeşitli nedenlerle randevuyu ertelemek veya iptal etmek isteyebilirsiniz. Araç muayene iptali için TÜVTÜRK sistemine girerek ilk aşamadaki gibi aracınıza ait bilgileri doldurmalısınız. Daha sonra mevcut randevunuz açılır. Buradan “İptal Et” butonuna tıklayarak randevunuzu iptal edebilir ve yeni randevu oluşturabilirsiniz.

Araç Muayenesinde İstenen Belgeler Nelerdir?

Araç muayenesini tek seferde bitirip sorunsuzca tamamlayabilmeniz için aracınızın bazı evraklarını yanınızda bulundurmanız gerekir. Eğer gerekli evraklar yanınızda bulunmazsa muayene görevlileri işlemi tamamlayamaz ve size belgeleri tamamlamanız için süre verir. Yeni randevu tarihinize kadar belgeleri tamamlayıp yeniden muayeneye gitmeniz şarttır. Araç muayenesinde gerekli olan belgelerden bazıları ise şunlardır:

 • Kimlik belgesi
 • Aracın size ait olduğunu gösteren ve aracın son hâliyle güncellenmiş ruhsat
 • Zorunlu trafik sigortası poliçesi
 • Vergi ve ceza borcu olmadığını gösterir belge
 • Egzoz gazı ölçüm muayene belgesi (Egzoz ölçüm muayenesi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.) 
 • LPG’li araçlarda sızdırmazlık raporu

Bu belgelerin tümü araç muayenesi esnasında güncel bir şekilde muayene görevlilerine verilmelidir. Araç muayenesi yalnızca ruhsat sahibi veya ruhsat sahibinin noter vekaletiyle yetkilendirdiği kişiler tarafından yapılabilir. Bu nedenle istasyona giderken kendiniz gitmeli veya vekalet verdiğiniz kişiyi göndermelisiniz. Aracınızı LPG’ye dönüştürdüyseniz bu durumun ruhsata işlenmiş olması gerekir. Bundan dolayı muayeneye giderken eğer gerekliyse ruhsatınızı güncellemiş olmalısınız. Gaz sızdırmazlık raporunu 30 gün içerisinde almış olduğunuzdan emin olmanız da gerekir. Araç muayenesi için gerekli belgeleri yetkilendirilmiş servislerden almalısınız. Belgelerin üzerinde ıslak imza veya elektronik imza bulunmalıdır. 

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Aracınızın türüne göre belirli periyotlarla araç muayenesi yaptırmanız gerekir. Bu periyotlar binek otomobiller için 2 yılda birdir. Ticari araçların muayeneleri her yıl gerçekleştirilmelidir. Traktör ve benzeri tarım araçlarının muayeneleri ise 3 yılda bir yapılır. Aracınızın muayenesi dolduğunda ilk olarak TÜVTÜRK’ten randevu almanız gerekir. Randevu almadan muayeneye gitmeniz durumunda aracınızın muayenesi yapılmaz. Araç muayene randevu işlemini TÜVTÜRK internet sitesinden veya müşteri hizmetleri üzerinden yapabilirsiniz.

Muayeneye gitmeden önce aracınızdaki eksiklikleri gidermeniz sorunsuz bir muayene için önemlidir. Eğer muayene sırasında aracınızda kusur bulunursa bunları gidermeniz için ay süre tanınır. Ek süreyle uğraşmamak için sorunları önceden gidermenizde fayda vardır. Araç muayenesi aşamaları ise şu şekilde ilerler:

 • Muayenede öncelikle kimliğinizi, ruhsatınızı, varsa vekaletnamenizi, aracınızın sigorta belgelerini ve diğer tüm evrakları teslim etmelisiniz.
 • Evraklar kontrol edilip herhangi bir sorunla karşılaşılmadığında muayeneye başlanır. TÜVTÜRK’teki muayene yetkilileri aracınızın fren mekanizmalarını, ön aksı ve arka aksı kontrol eder. Fren sisteminde sorun bulunmaması durumunda lastikler incelenir.
 • Diğer aşamada aydınlatma sistemi ve farlar kontrol edilir. Emniyet kemeri ve koltuk kaydırma mekanizması da incelenir.
 • İncelemeler sonucunda raporlamaya geçilir. Eğer aracınızda herhangi bir sorun yoksa raporunuz yazılır. Bilgiler ruhsatınıza işlenir ve süreç tamamlanır. Araçta herhangi bir mekanik sorun tespit edilmesi durumunda ise size 1 ay sonraya randevu verilir ve bu süre zarfında bulunan kusuru gidermeniz istenir.
 • Tanımlanan 1 aylık yasal sürenin ardından aracınızın sorunlarını giderdiyseniz olumlu rapor alabilir ve bir sonraki periyodik kontrole kadar aracınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Araç muayene işlemleri bu aşama ve sırayla ilerler. Normal bir muayene işlemi ortalama 20-40 dakika arasında sürer. Evraklardaki sorunlar, istasyonun yoğunluğu ve muayenedeki eksiklikler sürenin uzamasına neden olabilir.

2022 Yılı Araç Muayene Ücretleri Ne Kadardır?

Araç muayene ücretleri her yıl belli oranlar dahilinde güncellenir. 2022 yılında araç muayene ücretlerinde ise 36 oranında bir artış meydana geldi. Güncel araç muayene ücretleri ise şu şekildedir:

  Araç Çeşidi                             2022 Yılı Muayene Ücreti          
Motosiklet, motorlu bisiklet, römorklu veya römorksuz traktör 258,42 TL
Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork 507,40 TL
Otobüs, Kamyon, Tanker, Çekici 685,58 TL

Bu ücretlere egzoz muayene bedeli dahil değildir. Egzoz emisyon ölçüm bedeli 2022 yılı için KDV dahil 110 TL olarak belirlenmiştir. Ücret, araç türüne göre değişiklik gösterebilir. Muayene ücretleri, randevu esnasında değil işlem esnasında verilir. Eskiden TÜVTÜRK istasyonları yalnızca nakit ödeme kabul ederdi ancak artık kredi kartları ve banka kartları ile de ödeme yapılabilir. Türk bankalarına ait Visa, MasterCard ve Troy tipi kartlarla muayene ücretini ödeyebilirsiniz. Eğer kullandığınız kart bu şartları karşılamıyorsa, ödeme işlemlerini tamamlayabilmek için güncel muayene ücretini öğrenmeniz ve yanınızda yeterli nakit para bulundurmanız gerekir.

Araçların Muayeneden Geçebildiği ve Geçemediği Durumlar Nelerdir?

Araçlara yapılan bazı işlemler, muayene esnasında sorun teşkil edebilir. Bazı işlemler ise kurallara uygun yapıldığı takdirde muayene esnasında soruna neden olmaz. Araçların muayeneden geçemediği durumlardan bazıları ise şunlardır:

 • Hacizli araçlar: Üzerlerinde vize işlemi yapılamadığından muayeneden geçemez.
 • Son susturucusu olmayan araçlar: Susturucusu olmayan hiçbir araç muayeneden geçemez. Susturucunun iptal edilmesi durumunda yeniden takılması gerekir.
 • Amerikan park araçlar: Amerikan park araçlar, Türk standartlarına uygun değildir. Bu nedenle muayeneden geçemez.
 • Cam filmi: Ön camda cam filminin bulunması yasaktır. Aynı şekilde yan camlarda da geçirgenliği düşük olsa bile film bulunamaz. Cam filminin muayeneden önce sökülmesi gerekir.
 • Coilover amortisör: Coilover sistem aracın alçaltılması için yapıldıysa muayeneden geçmesi mümkün değildir. Sistemin platformları geçemeyecek kadar alçak bir yapıya sahip olmaması gerekir.
 • Çift çıkış egzoz: Çift çıkış egzozlu araçlar ağır kusurlu sayılır. Dolayısıyla muayene işleminden geçemez.
 • Çakar lambalı araçlar: Çakar lambaya yalnızca kanunlarca belirlenmiş araçlar sahip olabilir. Diğer araçlarda çakar lamba bulunması ağır kusurlu rapor alınmasına ve muayeneden geçilememesine sebebiyet verir.
 • Zorunlu trafik sigortası olmayan araçlar: Zorunlu trafik sigortası araçlarda mutlaka bulunmalıdır. Bu nedenle sigortası olmayan araçlar muayeneden geçemez ve trafiğe çıkamaz.
 • Far filmi ve far karartma yapılan araçlar: Bu araçlarda görüş mesafesi etkileniyorsa araç muayeneden geçemez.

Bu durumların yanı sıra çeşitli şartları sağlayan araçlar muayeneden geçebilir. Muayeneden geçilebilen bazı durumlar ise şu şekildedir:

 • Xenon far: Eğer Xenon farlar aracın standartlarına uygun şekildeyse araç muayeneden geçebilir. Standartlara uygun olmayan değişikliklerde ise muayeneden geçilemez.
 • Modifiyeli araçlar: Modifiye eğer kurallara uygunsa ve bu durum evraklarda belirtilirse muayenede herhangi bir sorun olmaz.
 • Spoiler: Spoiler, aracın görüntüsünün tamamını değiştiriyorsa ve bir sorun teşkil ediyorsa muayeneden geçemeyebilirsiniz. Aksi takdirde aracın muayeneden geçememesi gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Mercekli LED far: Mercekli LED farlı araçlar muayeneden hafif kusurlu şekilde geçebilir.