Üyelik ücretli midir?

Bireysel kullanıcılarımız için ücretsizdir. Bireysel üyelerimiz, beş adet ilanını sitemiz üzerinden hiç bir ücret ödemeden yayınlayabilirler. Kurumsal Üyeler: Emlak ofisleri, müteahhit ve inşaat firmalarının, üye olabilmeleri için kendilerine uygun olan bir üyelik paketi satın almaları gerekmektedir.

Nasıl üye olurum?

Tüm sayfalarda sağ üstte yer alan “Üye Ol” linkini tıklayarak üyelik formuna ulaşabilir, formu eksiksiz doldurarak üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Nasıl Mağaza Açabilirim ?

ilandan.comda mağaza açmak için öncelikle Anasayfada sağ üstte bulunan kayıt ol linkinde bulunan formu eksiksiz olarak olarak doldurarak üye olmanız gerekmektedir. Daha sonra belirlediğiniz mail adresi ve şifrenizle Giriş Yap bölümünden siteye giriş yaptıktan sonra sağ üstte üye isminizin olduğu yere tıklayın açılan kutudan Mağazalarım yazısına tıklayın. Açılan sayfada sol alt kısımda yer alan +Mağaza Oluştur kısmına tıklayarak Mağaza bilgilerinizi girebilir ve Mağaza açabilirsiniz.

Yeni bir konut alırken nelere dikkat edilmeli?

• Binanın projesi var mı? • Zemin etüdü yapılmış mı? (Zemin emniyet gerilmesi belirlenip katsayısına göre projesi yapılmış mı?) • Bina yapılırken deprem yönetmeliği dikkate alınmış mı? Hangi deprem yönetmeliğine göre yapılmış? • Projeler kim tarafından yapılmış ve bu projeler denetlenmiş mi? • Binanın ruhsatı, kullanım izni var mı? • Betonu elle karılarak mı, yoksa betoniyerle mi dökülmüş ya da hazır beton mu kullanılmış? • Yapının teknik uygulama sorumlusu kim, ilgili kişiler mi? • Kullanılan malzemeler standartlara uygun mu? Kum ve çakıl nereden gelmiş, kırma taş kul- lanılmış mı? (Deprem sonrasında binaların deniz kumuyla yapılması yanlış bir şey gibi gösterildi. Yanlış olan bu kuma kırma taş katmamaktır. Yoksa deniz kumu kullanılabilir.) • Yapıda kullanılan demirin özelliği nedir? Nervürlü mü, düz demir mi kullanılmış? Bu özellikler projeye uygun mu? • Bu demirler standartlara uygun mu? • Kullanılan betonun laboratuar deneyi var mı? • Proje ile yapı arasında paralellik sağlanmış mı?

Aracım hangi sıklıkla bakıma girmelidir?

Aracınızın yağı marka ve modele göre fark göstermekle birlikte genellikle 10.000 – 15.000 km de bir veya yılda bir değişmelidir. Ayrıca aracınızın yazlık / kışlık bakımlarını da yaptırmanız gerekir. Bunlarla birlikte şehirler arası yola çıkmadan önce aracınızı kontrol ettirmeniz sizin menfaatinize olacaktır.

Araçlarda periyodik bakımın önemi nedir? Aracımın ikinci el değerine etkisi var mıdır?

Periyodik bakımlarda, aracın mekanik parçalarında da oluşan yıpranmalar detaylı olarak kontrol edilir. Motor yağı, hava, yağ ve polen filtreleri vb. periyodik değişim gerektiren sarf malzemeleri ve parçaların değişimi sağlanır. Ayrıca mevsimsel şartlara göre aracın detay kontrolleri de yapılır. Bu nedenle araçlara, üretici firmanın belirttiği sıklıkta (mutlaka yılda en az bir kez olmak üzere) bakım yaptırılmalıdır. Bakımları düzenli olarak yapılan araçların arıza çıkarma ihtimalleri, düzenli bakım görmeyen araçlara göre çok düşük seviyelerdedir. Örnek olarak, hava filtresi değişimi periyodik olarak yapılmayan bir aracın motoruna birim zamanda giren hava miktarı azalacağından, motora gönderilen yakıtın tamamı yakılamayacak; buna bağlı olarak da yakıt tüketimi artıp performansta düşüş meydana gelecektir. Bunlara ek olarak, periyodik servis bakımı aracın ikinci el değerini de yükseltmektedir.

Polen Filtresi Değiştirmem Neden Çok Önemlidir?

Polen filtreleri 12.000 ve 15.000 km. arası veya minimum yılda iki kez değiştirilmelidir. Aksi takdirde; kabin içine giren temiz hava hissedilebilir derecede düşecektir. Bu araç klima sisteminin düzgün çalışmamasına ve yakıt tüketiminde ki artışa kadar değişik sonuçlara yol açabilir. Bunu anlamanın başka bir kolay yolu ise hızlıca buğulanan camlardır.

Ekspertiz nasıl yapılıyor?

Eskiden ekspertiz denilince akla gelen lastiklerin durumuna ve aracın boyasına bakmaktı. Artık devir değişti. Lastiğe vurularak yapılan ekspertiz, size de, bize de bir şey ifade etmiyor. Otoshops’ta işinin ehli uzman personelimiz, en modern cihazlar yardımıyla gerekli noktaları kontrol ediyor. Aracınızı “detaylı ekspertiz”den geçirerek alıcı için güvenli hale getirmek, böylece sizin için de gerçek değerini vermeyi hedefliyoruz. Alıcı için güvenli ve kurumsal bir markadan alışveriş yapmanın kendisine getireceği katma değer, sizin aracınıza bizim belirleyeceğimiz değerin de artması demek. Ekspertizde çıkan ufak tefek masraflar sizi üzmesin. Satışı etkilemeyen, birkaç vida sıkmayla veya serviste bir ayarla veya atölyede bir rötuşla çözülecek işler için eksperlerimiz sadece not alırlar. Hele aracınızın bakımlarını ve muayenesini eksiksiz ve zamanında yaptırdıysanız, sizinle anlaştık demektir.

Tapusu olan her arsanın imar durumu var mıdır?

Hayır yoktur. Tapu o gayrimenkulün mülkiyet bilgilerini içeren bir sahip olma belgesidir.İmar durumu ise yapılan nazım planlar ve imar planlarıyla belirlenen arazi kullanım kararlarıdır. Bu arazi kullanım kararlarıyla bir bölge konut, yeşil alan, okul, yol vb. olabilir. Şahsa ait ve tapusu olan bir gayrimenkul kamuya ait bir kullanım alanında kalıyorsa o arsa ya da konut Kamulaştırma Kanunu kapsamında bedeli ödenerek kamulaştırılır.

Ev alırken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle alınacak olan konutun tapusunun olup olmadığına ve kat mülkiyetine geçilip geçilmediğine bakılır. Konutun ait olduğu bölgenin Tapu Sicil Müdürlüğünden alınacak olan konutun tapu kayıtlarında ipotek, haciz ya da kısıtlayıcı bir durum olup olmadığı kontrol edilir.Konutun ait olduğu ilçe/belde varsa büyükşehir belediyesinden alınacak olan konutun pafta, ada, parsel numaraları belirtilerek planlardaki durumu ve bölgenin jeolojik yapısı öğrenilir. Bilgiler tamamlanınca tapudan satış gerçekleşir. Noterden yapılan satışlar tapuda geçerli değildir.